Motor yağı

Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu mutlaka kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı. Eğer seviye minimum çizgisinin altındaysa, motorun üstündeki yağ kapağından, gerekli miktarda motor yağı ilave edilmeli.


Lastikler

Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında ya da bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.


Fren sistemi

Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Eğer seviye minimumu gösteriyorsa, aynı marka hidrolik sıvısıyla takviye yapılmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var. Çünkü tatil yolculuklarında otomobiller normaldan daha yüklü olduğu için, frenlere daha çok yük biner. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu anlamak için otomobilin el frenini çekip yokuş aşağı bırakabilirsiniz. Eğer otomobil hareket ederse balataların değiştirilmesi uygun olur.


Hava filtresi

Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırır.


Kayışlar

Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gerekir.


Aracınız tatile hazır, ya siz?

Uzun tatil yolculuklarında otomobil kullanmak daha fazla dikkat ister. Yolculuk öncesi yediklerinizin yağlı ve ağır olmamasına dikkat edin. Çay ve kahve içerdiği uyarıcı maddeler nedeniyle tavsiye edilir. Bolca sıvı gıdalar almak yararlı olur. Otomobile bindiğinizde, önce doğru oturma ve sürüş pozisyonunu bulun, aksi taktirde sırt ve boyun ağrısı çekmeniz kaçılınmazdır. Bagajı yüklerken ağır yükleri arka koltuğa yakın, hafif yükleri de tampona yakın koyun. Böylece ağırlık merkezi otomobilin ortasına yaklaşır. Konvoydayken sollama yapmak için acele etmeyin. Araç yüklü olduğu için sollama mesafesi uzayacaktır. En azından iki saatte bir mola verin. Her molada tuvalete gidin ve kan dolaşımını düzenleyecek egzersizler yapın. Özellikle kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak eklemlerinizi açacak hareketler yapın.


Doğan Oto 2003 yılında istanbul vatan caddesinde kurulmuştur, ismini Kazım ve Selahattin Doğan kardeşlerden almıştır. Servis 2006 yılında bugünkü yeri olan bağcılar güngören sanayi sitesine taşınmıştır, kurulduğu günden itibaren sürekli yükseliş kaydeden Doğan oto, mevcut yerinin hizmetlerinde yetersiz gelmesi sonucu 2010 yılı mart ayında aynı site içerisinde 15. blok no:40'da hizmetlerine devam etmiş, Nisan 2014'de 14.Blok No 37'ye taşınmıştır.

Doğan Oto’da dünyanın önde gelen markalarının bakım onarım malzemeleri tercih edilmekte, Yedek parça konusunda ise orijinal yedek parçalar kullanmaktadır.

Servisimizde Mercedes Otomobil ve Ticari araçlarınıza Star Diagnostic Test Cihazı İle detaylı inceleme yapılıp sorun tespit edilmekte, uzman çalışanlarımızla en kısa sürede çözümlenmektedir.

Çalışma Saatlerimiz

Servis

Pazartesi - Cumartesi 08:30-18:30

( 7 / 24 yol yardımı için danışmanlarımıza 0532 230 20 09 telefon numarasından ulaşabilirsiniz)
Anasayfa | Hizmetlerimiz | Servisimiz | Yedek Parça | İletişim | ssl Sertifikası
Tasarım & Yazılım Düşsel Sanatlar