Motor yağı

Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu mutlaka kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı. Eğer seviye minimum çizgisinin altındaysa, motorun üstündeki yağ kapağından, gerekli miktarda motor yağı ilave edilmeli.


Lastikler

Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında ya da bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.


Fren sistemi

Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Eğer seviye minimumu gösteriyorsa, aynı marka hidrolik sıvısıyla takviye yapılmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var. Çünkü tatil yolculuklarında otomobiller normaldan daha yüklü olduğu için, frenlere daha çok yük biner. Kampanalı sistemlerde arka balataların durumunu anlamak için otomobilin el frenini çekip yokuş aşağı bırakabilirsiniz. Eğer otomobil hareket ederse balataların değiştirilmesi uygun olur.


Hava filtresi

Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırır.


Kayışlar

Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gerekir.


Aracınız tatile hazır, ya siz?

Uzun tatil yolculuklarında otomobil kullanmak daha fazla dikkat ister. Yolculuk öncesi yediklerinizin yağlı ve ağır olmamasına dikkat edin. Çay ve kahve içerdiği uyarıcı maddeler nedeniyle tavsiye edilir. Bolca sıvı gıdalar almak yararlı olur. Otomobile bindiğinizde, önce doğru oturma ve sürüş pozisyonunu bulun, aksi taktirde sırt ve boyun ağrısı çekmeniz kaçılınmazdır. Bagajı yüklerken ağır yükleri arka koltuğa yakın, hafif yükleri de tampona yakın koyun. Böylece ağırlık merkezi otomobilin ortasına yaklaşır. Konvoydayken sollama yapmak için acele etmeyin. Araç yüklü olduğu için sollama mesafesi uzayacaktır. En azından iki saatte bir mola verin. Her molada tuvalete gidin ve kan dolaşımını düzenleyecek egzersizler yapın. Özellikle kol ve bacak kaslarınızı çalıştıracak eklemlerinizi açacak hareketler yapın.
Batılı devler Türk ilaççının peşinde!
Satış görüşmeleri Abdi İbrahim'in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut tarafından açıklandı. Barut hem Avrupa'dan hem de ABD'den anlaşmaya yakın bazı firmalar olduğunu söyledi. "Eğer global bir oyuncu olmak için bir ortaklık yapmamız gerekiyorsa, çoğunluk hisselerimizi elimizde bulundurmayı tercih ederiz" diyen Barut, pazarlık masasındaki firmaların isimlerini vermeyi reddetti. Bloomberg'den Ercan Ersoy'un haberine göre Abdi İbrahim'in bu yılki cirosunun 900 milyon dolarla, 2009 yılındaki 835 milyon dolarlık cirosunun üzerinde gerçekleşeceğini tahmin eden Barut, Türkiye ilaç pazarının da bu yıl yüzde 10 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Barut ayrıca Abdi İbrahim'in 20 ülkede ilaç satışı yapabilmek için lisans aldığını da söyledi. Anlaşacağımız ortak büyümemize katkı sağlayacak ve bize değer yaratacak bir ortak olmalı diyen Barut, satış için hiç aceleleri olmadığını da açıkladı. Barut Abdi İbrahim'in illaki nakit enjeksiyonu gerçekleştirecek bir ortağa ihtiyacı olmadığını nı da ekledi. Abdi İbrahim, yüzde 7'lik pazar payıyla Türkiye'nin en büyük ilaç şirketi. türkiye'de Abdi İbrahim dışında 300'den fazla ilaç üreticisi daha bulunuyor.
Anasayfa | Hizmetlerimiz | Servisimiz | Yedek Parça | İletişim | ssl Sertifikası
Tasarım & Yazılım Düşsel Sanatlar